Hledat
|

Babiš nemá v Evropském parlamentu žádný respekt. Ostatní se ho straní, říká Zdechovský

Rozhovory a články   |  08.10. 2021

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá v Evropském parlamentu žádný respekt. Většina jeho kolegů s ním nechce mít nic společného. CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Jméno premiéra Andreje Babiše znovu rezonuje Evropským parlamentem. Uvízl totiž spolu se stovkami dalších v sítích investigativních novinářů v rámci aféry Pandora Papers. Babiš se brání tím, že se ničeho nezákonného nedopustil.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského může mít celá kauza dalekosáhlé politické následky v České republice nebo ve Francii. „Myslím, že takovou smršť otázek jsem v Evropském parlamentu v životě nezažil. Myslím, že to je kauza, která rozvířila veřejné mínění a může poškodit francouzského prezidenta Macrona před blížícími se prezidentskými volbami. Třeba ve francouzských médiích je Macron spojován s Andrejem Babišem jako dobrý přítel,“ uvedl Zdechovský.

„Když si začal (Babiš) nemovitosti pořizovat, aktivně v politice nebyl, nicméně z toho, co prosakuje zejména z Francie, celou řadu věcí řešil dále s offshorovými společnostmi v době, kdy premiérem byl. Tím samozřejmě vzniká otázka, zda se nějakým nelegálním způsobem nevyhnul zdanění ve Francii. Emmanuel Macron, který sedí s poslanci ANO ve stejné frakci v Evropském parlamentu, má v příštím květnu volby, které budou velmi napínavé. Samozřejmě to má svoji politickou citlivost i ve Francii,“ souhlasil se Zdechovským další europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Green Deal

Během rozhovoru padla otázka, jak se v Evropském parlamentu o nadcházejících českých volbách mluví v souvislosti s tím, že budoucí premiér má předsedat Radě Evropské unie. V současné době se tam řeší především tzv. Green Deal, tedy Zelená dohoda. „Pokud bude Evropské radě předsedat premiér Andrej Babiš, předpokládám, že nedohodneme vůbec nic. Nemá u svých kolegů žádný respekt. Většina kolegů s ním ani nechce mít nic společného,“ zdůrazňuje Zdechovský.

Pokud by se novým premiérem stal předseda ODS Petr Fiala, který kandiduje za koalici Spolu, otázka Green Dealu by se podle Zdechovského řešila. „Tady mohu přislíbit, že určitě chceme některé věci i s panem Vondrou revidovat. Opravdu chceme třeba diskusi o Green Dealu vrátit na zem, aby byla o skutečných věcech a nebyla tolik utopistická,“ dodal Zdechovský.

Zdroj: Prima CNN News