Hledat
|

Broumovsko míří na seznam UNESCO. Na podzim může přijít klíčový krok

Tiskové zprávy   |  29.08. 2024

Broumovsko, včetně tamní skupiny barokních kostelů, která už od začátku milénia prochází rozsáhlou obnovou, má před sebou další velkou metu. Na podzim se Královéhradecký kraj chystá podat žádost o zařazení těchto jedinečných staveb a unikátní krajiny na indikativní seznam UNESCO. Pokud Ministerstvo kultury tento návrh schválí, bude to významný krok směrem k jejich plnému zapsání na Seznam světového dědictví UNESCO.

Indikativní seznam UNESCO představuje seznam míst, které jednotlivé členské státy UNESCO navrhují jako kandidáty na zařazení na Seznam světového dědictví. Tato místa jsou považována za potenciálně hodnotná a splňující kritéria pro zápis na oficiální Seznam světového dědictví, ale ještě nebyla formálně nominována nebo schválena.

Zařazení na indikativní seznam je prvním krokem v procesu nominace. Místo musí být na tomto seznamu nejméně jeden rok před tím, než může být formálně nominováno. Do procesu se zapojují odborníci, místní komunity a další zainteresované strany. Každý členský stát UNESCO je zodpovědný za vytvoření a aktualizaci svého indikativního seznamu.

„Zapsání na indikativní seznam UNESCO by bylo úžasným potvrzením jedinečnosti našeho regionu,“ říká farář Martin Lanži, který stál u zrodu myšlenky na obnovu této skupiny kostelů. „Nyní máme šanci získat uznání, které by přineslo nejen prestiž, ale i potřebnou podporu pro další opravy a údržbu," říká otec Lanži, s tím že inspirací by mohl být slovenský spišský region, který už na Seznamu UNESCO je. "Právě jsem tady na právnické konferenci. Sice nemáme hrad, ale za to máme spoustu architektonicky unikátních svatostánků a přírodu, která se té spišské naprosto vyrovná," přibližuje. 

Europoslanec Tomáš Zdechovský, který se aktivně zapojuje do shánění financí a propagace projektu, dodává: „Je to skvělá zpráva pro celou oblast. Pokud se nám podaří dosáhnout plného zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO, Broumovsko se dostane do centra pozornosti turistů a odborníků z celého světa. Nejde jen o kostely, kapli či broumovský klášter, ale také o Broumovské stěny a tamní přírodu,“ uvádí lidovecký europoslanec s tím, že dnes už je oblast se zmíněnými skálami chráněná. 

Kostely, které jsou dnes považovány za národní kulturní památku, už prošly řadou rekonstrukcí. Díky podpoře Královéhradeckého kraje, Biskupství královéhradeckého, Ministerstva kultury, peněz z Evropské unie a finančních prostředků od drobných přispěvatelů se podařilo zachránit mnohé z těchto staveb před zánikem. „Opravy probíhají neustále, podle toho, kolik se podaří sehnat peněz. Každý příspěvek, ať už od institucí nebo od jednotlivců, je pro nás důležitý,“ dodává Lanži s tím, že skupina kostelů a jedné kaple nese nejvyšší kulturní označení národní kulturní památka.

„Broumovské kostely, které představují vrchol barokní architektury, by si zapsání na Seznam světového dědictví UNESCO bezesporu zasloužily. Je to cesta náročná, ale naděje, že se tento sen stane skutečností, je dnes blíž než kdy dřív,“ doplňuje na závěr Zdechovský.