Hledat
|

Chová se jako puberťačka. Zdechovského rozzuřila europoslankyně, která na kolegy ukázala prostředníček

Aktuality   |  25.05. 2023

Úterní zasedání výboru Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci se rychle zvrtlo v chaos. Europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) nenechalo klidným, když německá sociálnědemokratická poslankyně Birgit Sippelová kolegům ukázala zdvižený prostředníček. „Reagovala jako puberťák, kterému se nelíbí opačný názor,“ komentoval Zdechovský, který zároveň podal stížnost etické komisi.

Europoslanci na výboru řešili ztroskotání lodi s migranty u italského pobřeží. Agentura EU pro ochranu hranic Frontex a italská pobřežní stráž čelily obvinění, že v únoru neudělaly dost pro odvrácení 94 utonutí migrantů. Zasedání se zvrtlo, když italská středopravicová europoslankyně Alessandra Mussoliniová obvinila levicové zákonodárce, že se vysmívají obětem ztroskotání lodi, a německá socialistka Birgit Sippelová vyzvala kolegy, aby přestali klást otázky, aby měli více času na odpovědi. V jednu chvíli měla navíc ukázat zdvižený prostředníček, informoval bruselský web Politico.

Český europoslanec Tomáš Zdechovský se proti tomu ostře ohradil. „Kolegyně Sippel tady ukázala fakáče na člena Evropského parlamentu. To si myslíš, že ti to projde? Měla bys jít k etické komisi, nejdřív by sis měla opravdu zklidnit nervy, než tady budeš diskutovat,“ pustil se do Sippelové. Upozornil na to, že situace na hranicích je složitá a práce organizací včetně Frontexu je velmi náročná.

Europoslanec na základě jednání Sippelové podal stížnost na etickou komisi. „Kodex chování poslanců Evropského parlamentu výslovně uvádí, že poslanci se chovají zdvořile a důstojně a nedopouštějí se chování, které by mohlo poškodit pověst instituce nebo jejích členů (článek 1a). Poslankyně Sippelová bohužel svým jednáním nejenže porušila tyto zásady, ale také dala negativní příklad kolegům poslancům a široké veřejnosti,“ napsal ve stížnosti. „Je nezbytné, aby byla přijata rychlá opatření, která zajistí, že se podobné incidenty nebudou opakovat a že bude zachována důstojnost a respekt, které jsou vlastní našim demokratickým procesům,“ požaduje Zdechovský.

Na dotaz deníku FORUM 24 prohlásil, že se s podobným chováním na jednání výboru ještě nesetkal. „Chování kolegyně mě brutálně vyvedlo z míry. S podobným chováním na výboru jsem se ještě nesetkal. Reagovala jako puberťačka, kterému se nelíbí opačný názor. Debata kolem migrace bývá vyhrocená, navíc v situaci, kdy tu máme rekordní počet nelegálních překročení hranic za posledních 7 let, ale kolegyně si musí uvědomit, že v Evropské parlamentu nereprezentuje jen sama sebe, ale i občany Evropské unie. Proto jsem na ni podal stížnosti a informoval i předsedkyni Evropského parlamentu Robertu Metsolu,“ sdělil Zdechovský. „Věřím, že po tomto si raději napočítá do deseti, než aby v zápalu frustrace ukázala další vulgární gesto. Jako europoslanci bychom měli jít příkladem,“ dodal europoslanec.

Není to poprvé, kdy se na zasedání Evropského parlamentu situace vyhrotila. Na loňském jednání pléna bulharský poslanec Angel Džambazki hajloval. Nacistické gesto udělal krátce potom, co tvrdě bránil vládu práva v Maďarsku a Polsku s tím, že žádná země nemůže nechat Brusel diktovat si do takové míry, co a jak má dělat. „Nikdy vám nedovolíme nám říkat, co máme dělat. Ať žije Orbán a Fidesz, ať žije Kaczyński a PiS. Ať žije Bulharsko a náš národní stát,“ řekl Džambazki než zahajloval.

Proti jeho gestu se ostře ohradila řada europoslanců včetně členů vedení Evropského parlamentu. Zdechovský označil gesto za odporné. „Tohle v europarlamentu nemůžeme přecházet! V tomhle případě by měl padnout tvrdý trest, který bude dostatečně odstrašující pro všechny ostatní, kteří by chtěli toto odporné gesto snad někdy v budoucnu zopakovat. Zná bulharský europoslanec vůbec historii?“ napsal na twitteru a označil Džambazkého za idiota.

Zdroj: Forum 24

https://www.forum24.cz/jako-pubertacka-zdechovskeho-rozzurila-europoslankyne-ktera-na-kolegy-ukazala-prostrednicek?fbclid=IwAR1LU-HULsx_m5XIwyCuTsjWCja2dyK740E-8hn9rfcbG9_dxBaqEOPYtK0