Hledat
|

Co pumpa, to jiná pistole – sjednoťme koncovky pro tankování LPG

Tiskové zprávy   |  18.02. 2020

Brusel, Praha – V současné době existuje v EU několik druhů zcela odlišných plnících pistolí pro tankování LPG. V České republice se používá koncovka „italského typu“, která je namontována při instalaci zařízení do vozidla. Pokud však cestujete do jiné země, pravděpodobně narazíte na jiné hrdlo tankovací pistole a nebude výjimkou, že při jedné cestě po Evropě budete potřebovat několik redukcí i v rámci průjezdu jednou zemí. Europoslanec Tomáš Zdechovský proto vyzval Komisi ke sjednocení těchto koncovek.

„S nadsázkou se dá říct, že nyní v rámci EU platí pravidlo, co LPG pumpa, to jiná tankovací pistole. Poslal jsem proto podnět ke Komisi, aby se problematikou zabývala,“ sděluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který by si přál sjednocení koncovek pistolí podobně, jako vzniká legislativa za jednotné nabíječky.

„Pokud má mít EU smysl, měla by zjednodušovat život občanům. Toto je jeden z dalších kroků, jímž nikoho neomezíme a jen mnoha řidičům ušetříme nervy s hledáním správné redukce,“ komentuje situaci Zdechovský.

LPG má potenciál již dnes výrazně omezovat emise z dopravy do doby, než se prosadí bezemisní pohony. V EU je minimálně 8 milionů automobilů na LPG pohon a po celé EU lze najít více než 31 000 tankovacích stanic. Ke konci září 2019 bylo v ČR 955 čerpacích stanic LPG.

Jitka Fialová

Více informací:

https://www.eafo.eu/alternative-fuels/lpg/filling-stations-stats +

https://auto-gas.net/why-autogas/autogas-is-growing/ - různé statistiky a infografiky

https://www.theparliamentmagazine.eu/articles/partner_article/aegpl/launch-liquid-gas-europe%E2%80%99s-vision-autogas – LPG auta a stanice v EU

http://www.hybrid.cz/mezi-alternativnimi-palivy-dominuje-s-velkym-naskokem-lpg-plnicek-je-v-cesku-uz-955 - aktuální počty LPG stanic v ČR