Hledat
|

Delegace Evropského parlamentu dokončila návštěvu Pákistánu

Tiskové zprávy   |  08.11. 2021

Islámábád - Poslanci ocenili úlohu Pákistánu při poskytování humanitární pomoci a při usnadňování přesunu zranitelných Afghánců do mnoha zemí.

Delegace Evropského parlamentu pro vztahy s jižní Asií uskutečnila ve dnech 3.-4. listopadu 2021 oficiální návštěvu Islámábádu. Na 12. meziparlamentním setkání mezi Evropským parlamentem a Národním shromážděním Pákistánu poslanci Evropského parlamentu a zástupci obou komor pákistánského parlamentu společně zhodnotili stav vztahů mezi Evropskou unií a Pákistánem.

Čtyřčlenná delegace EP vedená předsedou Nicolou Procaccinim (Itálie, ECR) se setkala s předsedou pákistánského Národního shromáždění, místopředsedou Senátu, ministrem zahraničních věcí, ministrem pro právo a spravedlnost, poradcem předsedy vlády pro obchod, generálním prokurátorem Pákistánu, guvernérem Paňdžábu, jakož i se zástupci organizací občanské společnosti a médií.

Misi ocenil i europoslanec Tomáš Zdechovský. "Tato návštěva byla jasným signálem, že EU na vztazích s Pákistánem záleží. Uvědomujeme si, jak je stabilita v regionu důležitá i pro vývoj v Evropě. Neřešili jsme pouze bezpečnost, debata se vedla o dalších tématech, jakými jsou změny klimatu, koronavirová situace nebo právní stát. Pro mě osobně je velkou otázkou pronásledování křesťanů v zemi, tady vidím ještě obrovský prostor pro zlepšení," dodal Zdechovský. 

Poslanci se zaměřili na otázky, jako je dopad pandemie COVID-19, obchodní spolupráce mezi EU a Pákistánem, včetně systému všeobecných preferencí (GSP+), změna klimatu, regionální otázky a řádná správa věcí veřejných. Diskutovali také o právním státě, svobodě náboženského vyznání, svobodě tisku a situaci menšin.

Delegace EP zdůraznila, že EU si přeje zůstat pro Pákistán spolehlivým partnerem. Bude i nadále podporovat veškeré úsilí v oblastech, kde je zapotřebí konkrétnějších kroků, jako jsou lidská práva - zejména v oblasti zákonů o rouhání a práv náboženských menšin, svobody projevu, právního státu a posilování demokratických institucí, jakož i aktivní účast organizací občanské společnosti.

Poslanci rovněž vzali na vědomí významnou roli Pákistánu v souvislosti s vývojem v Afghánistánu. Zdůraznili, že úzké historické a kulturní vazby Pákistánu s Afghánistánem a privilegované kontakty s Talibanem jsou důležitým nástrojem při snaze řešit riziko humanitární katastrofy v Afghánistánu.

Poslanci Evropského parlamentu připomněli kritéria EU pro spolupráci s Kábulem a zároveň ocenili úlohu Pákistánu při pomoci s poskytováním humanitární pomoci a při usnadňování přesunu zranitelných Afghánců do mnoha zemí. Poslanci rovněž ocenili úsilí, které Pákistán v posledních desetiletích vynaložil na poskytnutí přístřeší více než třem milionům registrovaných uprchlíků.