Hledat
|

EK by měla kvůli Babišovi Česku jako prvnímu státu zastavit dotace, navrhují europoslanci

Rozhovory a články   |  26.04. 2021

Evropská komise by měla vůči Česku vůbec poprvé použít nové pravidlo spojující čerpání společných peněz s dodržováním principů právního státu a zastavit zemi vyplácení dotací. V souvislosti s ukončeným auditem firem okolo holdingu Agrofert to dnes navrhli europoslanci Evropské lidové strany (ELS). 

České úřady jsou podle nejsilnější frakce Evropského parlamentu ve věci střetu zájmů premiéra Andreje Babiše nečinné, čímž porušují unijní právo.

Komise v pátek zveřejnila závěrečnou auditní zprávu, která konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Důvodem je, že i jako premiér spolurozhodující o směřování unijních peněz dále ovládá Agrofert, i když jej umístil do svěřenských fondů. Česko by proto mělo vrátit dotace v řádech stamilionů korun vyplacené po 9. únoru 2017, kdy vstoupila v platnost novela českého zákona o střetu zájmů. Babiš závěry odmítl s tím, že jsou účelové a zmanipulované, svůj nesouhlas dalo najevo i ministerstvo pro místní rozvoj.

"Tím, že Česko nepředchází a nepostihuje střet zájmů českého premiéra, nedodržuje legislativu EU a režim podmíněnosti na ochranu rozpočtu unie. S cílem ochránit rozpočet by komise nyní měla tento mechanismus spustit,“ uvedla dnes německá lidovecká europoslankyně Monika Hohlmeierová. Právě ona vedla loňskou misi kontrolního výboru EP, jehož členové po návštěvě Česka rovněž dospěli k závěru o Babišově střetu zájmů.

Státy EU se loni po dlouhých debatách a překonání odporu ze strany Maďarska a Polska dohodly, že vyplácení peněz z rozpočtu na období 2021 až 2027 stejně jako z mimořádného fondu pokrizové obnovy se bude řídit zmíněným pravidlem. Má to mimo jiné zabránit tomu, aby peníze z unijní kasy směřovaly do zemí, které nemají nezávislé soudy a další orgány, jež by zajistily spravedlivé vyšetření podvodů, korupce či právě střetu zájmů. Budapešť i Varšava si vymohly, aby podmíněnost nejprve posoudila unijní justice, na kterou se v polovině března obrátily.

Premiér porušuje unijní legislativu, říká Hohlmeierová

Evropská unie nemůže podle Evropské lidové strany dále vyplácet České republice fondy. „Veřejný závěr Evropské komise je, že Andrej Babiš porušuje jak unijní, tak českou legislativu,“ říká Monika Hohlmeierová, předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu.

Poslanecký klub Evropské lidové strany, který je se 175 poslanci ze všech členských států největším politickým uskupením Evropského parlamentu, už nepochybuje, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Hohlmeierová, předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu, která vedla misi Evropského parlamentu do České republiky s cílem zjistit, jak je v něm předcházeno střetu zájmů, k výsledku říká: „Všechny doposud otevřené otázky jsou již zodpovězeny. Konečný a nyní i veřejný závěr Evropské komise je, že Andrej Babiš porušuje jak unijní, tak českou legislativu. Tím, že Česko nepředchází a nepostihuje střet zájmů českého premiéra, nedodržuje legislativu Evropské unie a režim podmíněnosti na ochranu rozpočtu Unie. S cílem ochránit rozpočet, by Komise nyní měla tento mechanismus spustit,“ tvrdí členka Poslaneckého klubu Evropské lidové strany v Evropském parlamentu.

Klub požaduje po Komisi, aby přezkoumala zneužívání fondů ve prospěch českého premiéra, selhání české administrativy a nečinnost českého justičního systému. „Pane Babiši, tato hra je u konce. Pokud nevyřešíte svůj střet zájmů rezignací nebo prodejem Agrofertu, zablokováním fondů Evropské unie za to může zaplatit Česká republika. Očekáváme také, že vrátíte více než šest miliónů eur, které byly Agrofertu proplaceny z peněz českých daňových poplatníků,“ konstatuje český europoslanec Tomáš Zdechovský, mluvčí poslaneckého klubu ELS pro kontrolu rozpočtu.

Závěry audit Evropské komise jsou, že Andrej Babiš je skutečným vlastníkem Agrofertu, čímž porušuje český zákon o střetu zájmů. Ze své pozice předsedy vlády navíc má možnost ovlivňovat rozdělování fondů EU v Česku. „Tím porušuje finanční nařízení Evropské unie,“ dodává Zdechovský, místopředseda KDU-ČSL.

Ministerský předseda Andrej Babiš (ANO) označil loni v únoru europoslance Mikuláše Peksu z Pirátů a lidoveckého kolegu Tomáše Zdechovského ze vlastizrádce, neboť si v Bruselu dovolili upozornit na jeho tehdy možný střet zájmů. Babiš, který se později za výrok politikům omluvil, tvrdil, že svým jednáním prý poškozují zájmy České republiky. Oba europoslanci čelili výhrůžkám smrti, a tak jim byla přidělena policejní ochrana.

Zdroj: EuroZpravy.cz
Více zde.