Hledat
|

Europoslanci volají po speciální aplikaci, měla by obsahovat seznam opatření v EU

Rozhovory a články   |  17.01. 2022

Čeští europoslanci stojí za projektem, který má zpřehlednit informace o karanténních opatřeních v jednotlivých zemích unie. Evropské komisi chtějí navrhnout, aby zadala vývoj mobilní aplikace, která by všechny údaje o aktuálních nařízeních a omezeních sdružovala na jednom místě. Opatření proti koronaviru se v jednotlivých evropských zemích velmi liší a často se i mění, takže lidé mají problém se v nich vyznat.

"Chci vyzvat Evropskou komisi, aby vytvořila například jednoduchou srozumitelnou aplikaci, ve všech jazycích Evropské unie, aby když pojedete na hory ho Rakouska, abyste si rychle našli informace," uvedla europoslankyně Dita Charanzová (ANO).

Vznikem aplikace s pravidly by ale zjednodušení života pro Evropany nemuselo skončit. Čeští zástupci v Bruselu by rádi po celé unii sjednotili i některá nařízení. "Ta základní pravidla, proočkovaný, neočkovaný pro vstupy do třeba restaurací nebo kin by měla být stejná napříč státy Evropské unie," řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

​"My jsme velmi stáli, aby ty podmínky byly stejné pro všechny, ale členské státy si chtěly nechat otevřené dveře pro případ, že by se pandemie zhoršila," řekla místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová (ANO).

Na co ale evropské instituce vliv nemají, je přístup k očkování v jednotlivých státech. "Kritizujeme ty státy, které mají třeba 29 procent proočkovaných lidí, že neudělaly dost v kampani pro očkování," dodala Jourová.

Evropská unie má totiž k dispozici dostatek vakcín jak pro první dvě dávky očkování, tak i pro tu třetí, posilující.

Zdroj: TV Nova