Hledat
|

Europoslanec Zdechovský: Babiš bude chtít prezidentský úřad, aby si zajistil klid před českou justicí, musíme ho porazit

Rozhovory a články   |  12.01. 2022

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) je poslanec Evropského parlamentu od roku 2014. Předtím působil jako krizový manažer a mediální analytik. Je také považován za odborníka pro krizovou komunikaci, vyniká v politickém marketingu a v public relations. V Bruselu je brán jako jeden z nejvlivnějších Čechů.

Jak v Evropském parlamentu rezonuje vyjádření Markéty Pekarové Adamové, aby Maďaři vyhnali Viktora Orbána?
Vzhledem k  nečekanému úmrtí předsedy Evropské parlamentu Davida Sassoliho rezonuje úplně jiné téma. Nicméně, rétorika předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové byla o něco ostřejší, než bych čekal. V Evropském parlamentu jsem ale nezaznamenal vášnivější reakce. Maďarsko čekají důležité volby, které určí další vývoj země ve vztahu k Evropské unii a také ve vztahu k zemím V4.

Je podle vás vůbec přípustné, aby vrcholná představitelka demokratické země něco takového prohlašovala o vrcholném představiteli jiné demokratické země?
Byl to její názor a měla potřebu ho sdělit. Nechci spekulovat, jestli to bylo přípustné, to si musí vyhodnotit sama. Rozhodně to bylo silné sdělení, které rezonovalo jak v médiích, tak na sociálních sítích. Jinou váhu by toto prohlášení mělo od prezidenta, premiéra nebo i ministra zahraničních věcí.

Myslíte si, že šéfka české Sněmovny v dohledné době pojede na pracovní návštěvu Maďarska?
Myslím, že se tam paní předsedkyně za současné situace nechystá. Bude záležet na volbách. Ty mohou změnit mnohé. Vztahy s Maďarskem máme stále na výborné úrovni. Dost se ale rozcházíme v otázce příklonu k Rusku, stejně jako třeba Polsko.

Mimochodem, paní Pekarová Adamová v kontextu výše uvedeného také řekla, že Češi Babiše už vyhnali. Myslíte si také, že je to „konec Andreje Babiše v Čechách“?
Pevně v to doufám! Všichni však tušíme, že se pokusí získat prezidentský úřad, který by mu zajistil klid před českou justicí. Proto bude úlohou naší koalice postavit silného kandidáta, který porazí Andreje Babiše příští rok. Už o tomto kandidátovi diskutujeme a máme několik zajímavých jmen.

Asi je neprozradíte, že?
Máte pravdu.

Zdroj: Udalosti247.cz