Hledat
|

Evropská lidová strana odsoudila čínské útoky na Miloše Vystrčila

Aktuality   |  30.09. 2020

https://www.forum24.cz/evropska-lidova-strana-odsoudila-cinske-utoky-na-milose-vystrcila/

Evropská lidová strana (EPP) ve svém pozičním dokumentu, který má deník FORUM 24 k dispozici, odsoudila výroky představitelů Čínské lidové republiky na adresu předsedy českého senátu Miloše Vystrčila během jeho cesty na Taiwan.

EPP se k chování Číny postavila naprosto jasně. „Odsuzujeme oficiální čínské výhrůžky evropským lídrům, kteří vyjadřují podporu svobodě a demokracii na Tchaj-wanu, jako tomu bylo v případě předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila na konci srpna 2020,“ stojí v dokumentu.

Evropská lidová strana navázala například na postoj německého ministra zahraničí Heiko Maase nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Ti se ozvali poté, co čínský ministr zahraničí Wang I sdělil, že Vystrčil za svou cestu na Tchaj-wan zaplatí „vysokou cenu“. Proti takovým slovům se ohradilo i české ministerstvo zahraničí v čele s Tomášem Petříčkem.ELS zároveň uvedla, že odsouzení čínských výhrůžek bylo prosazeno díky europoslancům Michaele Šojdrové a Tomáši Zdechovskému.

Čína proti Vystrčilově cestě protestovala s odůvodněním, že tím Česká republika porušuje princip politiky jedné Číny. Předsedu senátu kvůli návštěvě Tchaj-wanu kritizoval premiér Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman, který jej kvůli tomu již nebude zvát na setkání nejvyšších ústavních činitelů ČR.

Evropská lidová strana se ve svém pozičním dokumentu zabývá vztahy EU a Číny, problematikou lidských práv (nejen v Číně, ale také například v Hongkongu) nebo řešením koronavirové pandemie.

EPP je největší stranou v Evropském parlamentu i v Evropské radě a je zdaleka nejpočetněji zastoupena v současné Evropské komisi. Jejími členy jsou především pravicově orientované konzervativní, liberálně-konzervativní a křesťansko-demokratické strany.