Hledat
|

Musíme mít jistotu, že EU nepodporuje teroristické organizace ani lidi na ně napojené, říká europoslanec Zdechovský

Aktuality   |  17.10. 2023

Široce probírané zprávy o tom, že peníze z rozpočtu Evropské unie skončily v rukou lidí napojených na organizace, jako je Hamás, která nedávno provedla teroristické útoky na Izrael a zavraždila stovky lidí, nejsou podle europoslance Zdechovského ničím novým. „Už před lety se ukázalo, že evropské peníze v minulosti šly mimo jiné na vyplácení tučných rent palestinským teroristům a jejich rodinám,“ píše Zdechovský (KDU-ČSL) na svém X účtu.

Peníze evropských daňových poplatníků tedy podle europoslance skutečně „šly na činnost teroristické organizace“. Odhalení těchto skutečností podle Zdechovského přispělo k tomu, že některé státy humanitární pomoc ukončily.

„A právě kvůli tomu, jakým způsobem se peníze určené na humanitární účely využívaly, už některé evropské státy financování palestinské samosprávy zastavily. Mezi nimi i Česká republika,“ píše europoslanec.

Podle Zdechovského přišla chvíle, kdy je bezpodmínečně nutné „mít jistotu, že se EU nijak nepodílí na podpoře teroristických organizací ani lidí na ně napojených“, což by podle něj bylo to stejné, jako „podřezávat si pod sebou větev“.

„Považuji proto nyní za obrovskou chybu, že se Evropská komise nakonec rozhodla pomoc pro pásmo Gazy ztrojnásobit!“ říká europoslanec.

Humanitární pomoc na palestinských územích

Část z celkem odhadovaných 880 millionů eur, které byly od roku 2000 směřované na pomoc palestinským územím, byla dle posledních zpráv využita úplně jinak než k humanitárním účelům.

„Události z minulých dní nám připomněly, že nastal nejvyšší čas začít konečně hledat řešení, aby evropské peníze nekončily v rukou (nejen) palestinských teroristických organizací,“ uvádí europoslanec Zdechovský.

Některé peníze šly z EU do kapes palestinských teroristů a jejich rodin nebo byly využity pro budování podzemních tunelů nebo bunkrů, které využívají teroristé pro své útoky proti Izraeli.

V listopadu roku 2020 provedli v Rakousku velkou operaci zaměřenou na financování terorismu. Při této akci zabavili 10 milionů eur a našli 30 podezřelých osob napojených na Hamás a Muslimské bratrstvo. Vyšetřování odhalilo, že podezřelí měli přímé kontakty na islamistické skupiny v Sýrii.