Hledat
|

Nový rozměr českého Palerma. Babišův střet zájmů mění pravidla čerpání dotací z EU

Aktuality   |  15.05. 2020

Profilová fotka autora

JIŘÍ SEZEMSKÝ / komentář
Komentátor deníku FORUM 24
https://www.forum24.cz/novy-rozmer-ceskeho-palerma-babisuv-stret-zajmu-meni-pravidla-cerpani-dotaci-z-eu/


Europoslanci schválili rozpočtovou uzávěrku Evropské komise. Doprovodná zpráva věnuje speciální pozornost střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Jeho případ zvyšuje tlak na změnu pravidel, znemožňující oligarchickým strukturám čerpat dotace z unijních fondů.

Evropský parlament udělil rozpočtové absolutorium Evropské komisi a dalším orgánům EU za rok 2018. Je to obdoba schválení státního závěrečného účtu, shrnujícího výsledky rozpočtového hospodaření za uplynulé období. Ještě nikdy se však nestalo, že by byla ve zprávě zmíněna role předsedy české vlády v ostudných souvislostech, měnících přístup k čerpání evropských dotací.


Dotační stropy a předcházení střetu zájmů


Europoslanci mimo jiné vyzvali Evropskou komisi, aby ve snaze zabránit podvodům a nespravedlivému rozdělování dotací EU předložila návrh na stanovení maximální částky přímých plateb pro jednu fyzickou osobu. To by mělo zabránit jednotlivcům získat dotace ve výši stovek milionů korun během jednoho rozpočtového období.

Evropský parlament také vyzval komisi k vypracování společných pokynů k předcházení střetu zájmů vysoce postavených politiků. Europoslance znepokojuje zejména situace v Česku. Proto požádali komisi, aby věnovala zvláštní pozornost vyplácení prostředků EU společnostem, které přímo nebo nepřímo vlastní předseda české vlády.

„Parlament dnes vyslal silný signál požadující větší spravedlnost a transparentnost při rozdělování dotací EU. Potřebujeme nové zákony, které znemožní oligarchickým strukturám čerpat fondy EU. Jsou to peníze daňových poplatníků určené na podporu většiny občanů,“ uvedla zpravodajka absolutoria a předsedkyně Výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová.


Zvláštní pozornost dotacím Agrofertu


Doprovodná zpráva absolutoria obsahuje několik nelichotivých zmínek o České republice. Evropský parlament vyjádřil politování, že auditoři Evropské komise zjistili velmi závažné případy střetu zájmů v souvislosti s českou vládou. Očekává, že komise učiní vše pro to, aby byl tento proces účinně a včas dokončen, a provede všechna nezbytná nápravná opatření.

České republice je věnována speciální kapitola. Konstatuje se v ní, že jako preventivní opatření do doby, než se situace vyjasní, nejsou společnostem, jež jsou přímo nebo nepřímo vlastněny předsedou vlády Babišem, vypláceny z rozpočtu EU žádné prostředky, kterých by se případně mohl týkat střet zájmů.

Pokud jde o Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova, komise českým orgánům rovněž ze stejných důvodů neproplácí částky týkající se projektů holdingu Agrofert.

Evropský parlament vyzývá komisi, aby v současnosti na proces v České republice bedlivě dohlížela a věnovala zvláštní pozornost vyplácení prostředků společnostem přímo či nepřímo vlastněným českým premiérem nebo jinými členy české vlády.

Evropský parlament dále vyzývá komisi, aby obezřetně dohlížela na proces opětovného získání zneužitých finančních prostředků s cílem zajistit, že Česká republika podnikne proti těm, kdo jsou za zneužití prostředků Evropské unie zodpovědní, právní kroky k zajištění nápravy.


Informace o českém Palermu se šíří dál


„Chamtivost Andreje Babiše a jeho touha po dotacích opět dostala Českou republiku do zpráv o hospodaření Evropské komise. Informace o českém Palermu se tak šíří stále dál. Takto si reprezentování státu českým premiérem nepředstavuji. Ukazuje se, že jediným řešením je zastavení dotací velkým koncernům. K rozvoji podnikání tyto dotace nepomáhají, jenom vytvářejí neférové podmínky,“ komentuje zprávu europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).

Podobně reaguje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): „To, co se děje v České republice, kdy několik málo zemědělských holdingů v čele s Agrofertem Andreje Babiše pobírá stovky milionů z unijních dotací určených primárně pro malé a střední zemědělce, je problém unijního rozměru.

Poslanecký klub Evropské lidové strany proto vyzývá komisi, aby zavedla povinný standardizovaný rejstřík příjemců dotací včetně jejich konečných majitelů. „Z něj bude jasné, že pokud někdo vlastní konglomerát, všechny dotace, které obdrží jeho dceřiné společnosti, plynou tomuto jednomu majiteli,“ dodává Zdechovský.


Prodat Agrofert, nebo rezignovat


Zpráva o rozpočtové uzávěrce následuje krátce poté, kdy unijní Výbor pro rozpočtovou kontrolu projednal zprávu z únorové mise v České republice. Tato kontrolní mise potvrdila podezření o střetu zájmů premiéra Babiše. Výbor ho vyzval, aby se „zbavil svých obchodních podílů a přestal dostávat jakékoli veřejné dotace či finance distribuované jeho vládou včetně fondů EU, nebo odstoupil z funkce premiéra“, pokud se střet zájmů definitivně prokáže.

Usnesení kontrolního výboru je nezávazné, na rozdíl od výzvy europoslanců Evropské komisi. Premiér Andrej Babiš stále opakuje, že žádný střet zájmů nemá, protože vyhověl domácí legislativě. „Dál to nechci komentovat, protože se bojím, že bych se musel následně omlouvat za ten komentář,“ uzavřel.

Předběžné závěry auditů ale konstatují, že český premiér porušuje nejen evropská, ale i domácí pravidla. Tlak na změnu čerpání evropských dotací ovšem sílí bez ohledu na konečný výsledek šetření.

Ohrožení miliardových penězovodů pro Agrofert není příznivou zprávou do budoucna v situaci, kdy se tuzemská ekonomika propadá. A krizi se nevyhne ani premiérův předlužený holding, jehož ekonomický výkon slábl ještě před jejím nástupem.