Hledat
|

Opět v první linii. Péče o seniory je náročnější, večer mně musí zbýt síly na brexit, říká europoslanec

Rozhovory a články   |  30.12. 2020

https://eurozpravy.cz/domaci/zdravotnictvi/opet-v-prvni-linii-pece-o-seniory-je-narocnejsi-vecer-mne-musi-zbyt-sily-na-brexit-rika-europoslanec.95f3bcd7/

29. prosince 2020, 14:07  Autor: Petr Třešňák / EuroZprávy.cz

Vyslyšel prosbu o pomoc a opět nastoupil do první linie. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský oblékl ochranný oblek i štít a slouží jako sanitář na infekčním oddělení charitativního domova seniorů sv. Zdislavy v Třebechovicích pod Orebem. V zařízení propukl covid-19, kterým se nakazili jak klienti, tak personál. „Když mně zavolala známá z domova, že v něm nemá téměř kdo sloužit a pečovat o nakažené, neváhal jsem. Zrušil jsem veškerý pracovní i soukromý program. Služby mám rozepsané až do 5. ledna,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský.

V krátké době odložil perfektně střižené šaty se sněhobíle zářivou košilí a nasoukal se do ochranného obleku, aby zdravotníkům přímo v první linii pomohl v boji proti covidu-19. Místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský si práci ošetřovatele vyzkoušel už na podzim, kdy pomáhal v soukromé nemocnici v Berouně.

„Současná péče je úplně odlišná, než jakou jsem zažil v říjnu. Starost o seniory je fyzicky náročnější. Řada klientů není schopna se pohybovat a někteří bohužel nekomunikují. Služba proto vyžaduje velkou dávku empatie. Ale sloužím rád, zvláště když je to zapotřebí. Nynější moje práce má obrovský smysl,“ konstatuje politik, když si na chvíli udělá přestávku. Vděčný je mu i personál, pro který sehnal ochranné vybavení.

Poslanec Evropského parlamentu v Bruselu řešil pracovní povinnosti, když mu minulé pondělí náhle zazvonil mobilní telefon. Na druhé straně se ozvala jeho známá z charitativního domova seniorů sv. Zdislavy v Třebechovicích pod Orebem a prosila jej o pomoc. Líčila mu, jak covid-19 vyřadil personál a choroba postihla i seniory. „Nemohl jsem její obtížnou situaci ignorovat, a tak jsem druhý den hned nastoupil. Měl jsem deset hodin na to, abych odvolal veškerý svůj pracovní program. Rovněž rodině jsem musel oznámit, že se naše soukromé plány mění. Žena i děti pochopily, že mě je zapotřebí jinde,“ líčí pro EuroZprávy.cz Zdechovský.

Místopředseda volebního štábu trojkoalice SPOLU složené z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 byl se svými blízkými jen na Štědrý večer. Další dny, včetně Silvestra slouží dvanáctihodinové směny na improvizovaně vybudovaném infekčním oddělení. „Rodina mě ale neskutečně podporuje. Syn Tomáš například se mnou brzy ráno vstává, připravuje mně snídani a povídáme si. Večer na mě zase všichni čekají a pak si užíváme pěkné chvíle,“ popisuje okamžiky, které jej pro další náročnou práci v sociálním zařízení doslova nabíjejí.

Politik spravuje sluchátka a za nemocné posílá zprávy

Krizový manažer není pro seniory neznámou tváří. V domově, který leží dvacet kilometrů od Hradce Králové, kde žije, byl aktivní už dříve. „Pomáhal jsem organizovat například masopust anebo jsem občas zašel si sem popovídat.“ Řada důchodců proto ví, že je vrcholným politikem. „Někteří se dobře baví, že o ně pečuje někdo, koho znají z televize, když se v ní vyjadřuji k politickým tématům.“

Místopředseda výboru pro zaměstnanost a sociální věci v Evropském parlamentu pacienty myje, podává jim předepsané léky a s částí, která je schopna komunikovat, si vypráví. Před Vánocemi se proměnil v opraváře. „Musel jsem dát dohromady řadu sluchátek, u nichž se rozbil kontakt, pomohl jsem i se stávkujícími mobily, aby zase fungovaly,“ směje se. Méně technicky zdatným seniorům dokonce pomohl spojit se s rodinou. „Za jiné jsem zase blízkým poslal textovou zprávu a odpovědi jsem jim četl. Pomáhat je fajn,“ prohlásí, ale na jeho tváři je patrná únava.

Expert na komunikaci si totiž neodpočine ani po službě. Když doma všichni ulehnou ke spánku, Zdechovský zamíří do své pracovny, aby nezanedbával povinnosti europoslance. „Štědrovečerní schválení dohody o brexitu mě dost zaměstnává. Musím pročíst a prostudovat řadu dokumentů, které s odchodem Velké Británie souvisejí.“ Na své asistenty nemůže nyní nic přehodit. „Všichni mají zaslouženou dovolenou a odpočívají. Proto denně spím jen pět hodin, síly mně prostě musí zbýt i na práci europoslance, “ vysvětluje.

Člen výboru pro rozpočtovou kontrolu netuší, kdy se vrátí do Bruselu. „Bude záležet na aktuální situaci. Nyní opravdu nevím, předběžně jsem se ale s vedením zařízení bavil, že bych zde setrval do poloviny ledna,“ praví Tomáš Zdechovský, ale vzápětí už odbíhá. Právě jej volá pacient, který od sanitáře potřebuje pomoci.