Hledat
|

Policisté si vše jen fotí, zuří Zdechovský kvůli útokům na české kamiony ve Francii. Napsal Evropské komisi

Rozhovory a články   |  31.01. 2024

ROZHOVOR / Pokud demonstrují, ať demonstrují, ale ať nikomu neničí majetek a nechají lidi žít, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 k protestům francouzských zemědělců europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj francouzská vláda už několik dní slibuje vyřešení problémů, protesty ale pořád trvají. Bouřící se zemědělci, kteří podle svých vyjádření demonstrují kvůli klesajícím příjmům, novým a novým ekologickým předpisům a byrokracii, zastavují mimo jiné i české řidiče kamionů. Těm ničí nefrancouzské zemědělské produkty, podle některých informací měli dokonce napadat samotné řidiče.

Vy na sociálních sítích zveřejňujete videa a fotografie, na kterých je vidět, že protestující ve Francii blokují naše i jiné evropské dopravce, někteří ničí nefrancouzské zemědělské produkty, poškozují kamiony a napadají řidiče. Jste s nimi v kontaktu?

Jsme v kontaktu s řidiči, logistickými společnostmi i obchodními řetězci, kteří nás od pátku informují o situaci. Říkají nám, co se jim stalo, začali posílat svá videa a fotky a prosili nás o pomoc. Řada řidičů tam prostě uvízla. Včera mi zrovna volal řidič, který si nevzal inzulinovou kazetu, je tam uvězněný a nemůže odejít od kamionu. Ozývají se řidiči, kteří byli vytaženi z kamionů a požádáni, aby otevřeli zadní návěs a následně jim byly vyházeny palety ven a zboží rozřezáno nebo jinak poškozeno. Některé zablokovali na několik hodit a nemohli vůbec projet.

Může s tím něco udělat naše vláda?

Ministr zemědělství Marek Výborný se obrátil na svůj francouzský protějšek, ministra Marca Fesneaua, který mu sdělil, že je to ostuda a že tamní vláda bude dělat maximum proto to, aby policie zasáhla. Jenže zkušenost je taková, že policisté si vše jen fotí a nikdo z nich nezasahuje. To je ten důvod, proč i nadále křičíme. Už v sobotu mi bylo řečeno, že v neděli mají protesty skončit. V pondělí zemědělcům francouzská vláda ustoupila, dneska je středa a žádné protesty neskončily. Ještě dnes ráno jsem měl telefonát od kamioňáka, který říkal, že protesty stále jsou a že tam zdržují dopravu. Prý má strach, jelikož veze čerstvé zboží, zda mu ho vůbec převezmou.

Vy jste se obrátil na Evropskou komisi, kterou jste varoval před situací ve Francii a tázal jste se, zda se Komise plánuje tímto problémem zabývat. Jaký to má důvod?

Evropské smlouvy zaručují svobodný pohyb osob a zboží. A tohle blokování, nefunkčnost právního státu a poškozování cizího majetku, je naprosto nepřijatelné. Nejde o to, že Francouzi protestují, ale na záběrech třeba vidíme, jak se zemědělci rozjeli a převrátili kamion, vznikají stamilionové škody. To nejsou jen dopravci z České republiky, jsou to i Poláci, Slováci, Němci nebo pobaltské státy. Takhle se prostě chovat nemůžou a francouzská vláda nemůže říkat, že oni jenom demonstrují. Pokud demonstrují, ať demonstrují, ale ať nikomu neničí majetek a nechají lidi žít. Já nevím, jaký je důvod toho, že pálí pneumatiky nebo ničí českým dopravcům zboží. I přesto, že řada z nich je pojištěných, ale může je to položit, protože bude nějakou dobu trvat, než jim to pojišťovna proplatí.

Sám jistě víte, že dopravci dostali v poslední době dvakrát na prdel. Ať už to bylo zdražení pohonných hmot v minulém roce, kdy řada dopravců nebyla schopna promítnou do cen zvýšené náklady na naftu nebo předtím covid. Takže to opravdu nebylo v posledních letech jednoduché podnikání. To je důvod, proč tady teď křičíme, aby ve Francii nechali proudit zboží. Ať si protestují, ale ten protest je hlavně šikana kamioňáka z východní Evropy. To mi přijde úplně zbytečné.

Jak jsem již zmínil, francouzští zemědělci mimo jiné volají po zlepšení ekonomických podmínek a snížení byrokracie včetně té z Bruselu. Souhlasíte s tím, že by měli mít více peněz?

Ne. Francouzští zemědělci mají brutální dotace. To je vlastně důvod, proč různí čínští investoři skupují francouzská vinařství a zemědělské farmy. Zelené nafty a různých dalších výhod mají spoustu a když jim je teď chce tamní vlády některé vzít, protože to není finančně udržitelné, tak se uchýlili k protestů. Francouzské zemědělství na tom opravdu není špatně, je velmi výdělečné a dlouhodobě rentabilní. Proto jsou argumenty zemědělců a jejich snaha o navýšení dotací z mého pohledu absurdní. Navíc ty protesty mi přijdou hodně špatně odůvodněny.

Co hrozí, pokud by se nepodařilo zastavit blokace kamionů a ničení nefrancouzského zboží?

Já věřím, že zásah Evropské komise a tlak, který jsme vytvořili napříč evropskými zeměmi, pomůže. Řešit to ale musí hlavně francouzská vláda, my to za ni nevyřešíme. Ať prostě nechají volný pohyb zboží, uvolní hlavní koridory, protože ten nepořádek, který trvá už dní, je naprosto zbytečný. Pokud Francouzi nechtějí ztratit veškerou kredibilitu, měli by začít jednat a případně proti demonstrantům zasáhnout. 

Budete se tou situací zabývat i v Evropském parlamentu?

Budeme se tím zabývat, ale Francie nám už několik dní slibuje vyřešení toho problému. Takže teď jsme to na pořad jednání nedali, ale uvidíme příští týden. Může se to ještě doplnit. Teď máme klub a já o tom budu samozřejmě mluvit a budu říkat, že není úplně akceptovatelné, že se někdo takovým způsobem chová.

Všiml jsem si, že těch zemědělských protestů zneužívají různí proruští dezinformátoři a jiní „dezoláti“, kteří na sociálních sítích šíří, že se konečně někdo postavil vládám.

Všechny proruské účty vždycky komentují úplně stejně a je vidět, že ruská dezinformační scéna má jednotné noty. Já si myslím, že není potřeba si jich všímat a jen se jim zasmát. Dnes je hlavně potřeba vyřešit problém těch kamioňáků.

Zdroj: FORUM 24

https://www.forum24.cz/policiste-si-vse-jen-foti-zuri-zdechovsky-kvuli-utokum-na-ceske-kamiony-ve-francii-napsal-evropske-komisi