Hledat
|

Právní stát jako podmínka čerpání peněz EU

Tiskové zprávy   |  18.01. 2019

Štrasburk - Evropský parlament dnes podpořil návrh, aby po roce 2021 členské státy mohly čerpat peníze z rozpočtu EU jen tehdy, pokud dodržují zásady právního státu tak, jak jsou definované v zakládacích smlouvách EU.

Úkolem Evropského parlamentu je dohlížet na využívání peněz daňových poplatníků v členských státech v souladu s jednotnými pravidly. Nový mechanismus by měl zajistit, že unijní fondy nebudou zneužívány na zkorumpované projekty nebo k vlastnímu obohacení politiků a osob jim blízkých. Pro praxi ale bude velmi důležité vědět, jak bude Komise například posuzovat nezávislost soudnictví. Parlament proto do nových pravidel přidal podmínku konzultace Komise s nezávislými odborníky,“ komentuje nová pravidla europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který působí v rozpočtových výborech EP a účastnil se vyjednávání nové legislativy. 

Návrh nyní bude Evropský parlament projednávat s Radou, ve které bude nutný souhlas všech členských států. Jeho dosažení bude velmi problematické. Zásadní bude vyjednat rozumné pozměňovací návrhy tak, aby se nový nástroj stal užitečným pro boj proti korupci a nemohl se stát pomyslným kladivem v politickém boji mezi zájmy různých stran,“ dodává Zdechovský, který se po delším váhání rozhodl návrh podpořit, protože je s jednotlivými diplomaty v kontaktu a věří, že v rámci dalších jednání budou schopni potřebné změny prosadit.

Konečných příjemců dotací se opatření nedotkne
Podle nových finančních pravidel by Komise mohla navrhnout Radě, aby pozastavila nebo omezila přístup k financování EU těm členským státům, ve kterých je ohrožena nezávislost soudnictví, orgány veřejné moci rozhodují svévolně nebo je omezena dostupnost a účinnost právních opravných prostředků. V případě pozastavení plateb by však členské státy musely proplatit probíhající projekty konečným příjemcům tak, aby následky nenesli oni.

Jitka Fialová, Hana Bambasová