Hledat
|

Rajchl přirovnal Černochovou k Biľakovi. Strana PRO je pátou kolonou Ruska, reaguje Zdechovský

Aktuality   |  18.05. 2023

Předseda proruské strany PRO Jindřich Rajchl přirovnal Dohodu o obranné spolupráci mezi Českou republikou a USA k vázacímu aktu a ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) k Vasilu Biľakovi. Uvedl to na tiskové konferenci, kterou jeho strana svolala. Následně se vyjádřil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), podle kterého je strana Právo Respekt Odbornost pátou kolonou Ruska.

Když si vzal Rajchl na tiskové konferenci strany PRO slovo, upozornil na to, že bude jednodušší a polopatický. „Víte, já dělám 20 let právníka a musím říct, že takhle nevyvážený pamflet jsem snad za svoji kariéru ještě nečetl,“ začal.

„Já osobně skutečně tento dokument vidím jako vázací akt. Já osobně tvrdím, že paní Černochová se postavila bok po boku Vasilu Biľakovi,“ přirovnal ministryni obrany k jednomu z nejtvrdších komunistů normalizační éry, který podepsal takzvaný zvací dopis vyzývající vojska Varšavské smlouvy k invazi do Československa.

Podle Rajchla jde o fatální paradox. „V době, kdy potřebujeme silného odvážného a suverénního ministra obrany, se na tento úřad, do jeho čela, dostala osoba, která na to nemá,“ dodal a ministryni vyzval k tomu, aby to vzdala.

„HNUS!“ reagoval na Rajchlova slova poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Pokud podle něj někdo pochyboval o tom, že je strana PRO pátou kolonou Ruska, tak už nemusí. „Ruské zájmy až na prvním místě,“ podotkl.

Rajchl je toho názoru, že dohoda o obranné spolupráci mezi Českou republikou a USA zakládá podmínky pro to, aby se v Česku natrvalo usídlila vojska Spojených států. Kdo tvrdí opak, ten podle něj buď lže, nebo vůbec neví, o čem hovoří. „Pokud tu vojska nechceme, pak je dohoda zbytečná a pokud je tu chceme, je nebezpečná,“ řekl. Dohodu chápe jako nebezpečný dokument, který pro Českou republiku může znamenat bezpečnostní riziko.

Zdroj: Forum 24

https://www.forum24.cz/rajchl-prirovnal-cernochovou-k-bilakovi-strana-pro-je-patou-kolonou-ruska-reaguje-zdechovsky