Hledat
|

„Rusko už není náš strategický partner. V Evropě jsme za hlupáky, za Hamáčka jsem se styděl.“ – říká europoslanec Tomáš Zdechovský

Aktuality   |  08.05. 2021

Podle europoslance a místopředsedy lidovců Tomáše Zdechovského se Česko na rozdíl od Ruska zachovalo korektně – vyhostilo z ruské ambasády v Praze skutečné agenty, napojené na tajné služby, kdežto Rusko vyhostilo naše kariérní úředníky a špičkové diplomaty, kteří na jeho území žádnou špionážní činnost neprováděli. Jak Zdechovský dále vnímá současnou napjatou situaci, kde udělali naopak Češi chybu? Kdyby byli lidovci po volbách u moci, jaké kroky by udělal? Jak vnímá kauzu Janka Kroupy o Janu Hamáčkovi, který podle Seznam Zpráv údajně plánoval ututlat vrbětickou kauzu za milion dávek Sputniku V?

„Z mého pohledu určitě za hlupáky. Tak jak jsme nedokázali vykomunikovat věci, které se děli v posledních měsících, tak bohužel jsme víc švejci, než jsme si dokázali připustit. Ale neglobalizoval bych to. Ta nálada se samozřejmě i v Evropě různě mění.“ – říká úvodem Tomáš Zdechovský k otázce, jsme-li v souvislosti s aktuální situací v Evropě za hlupáky, anebo za hrdiny.

„Co se týká kauzy Vrbětice, Evropský parlament vyjádřil politování nad smrtí dvou lidí a řekl, že Evropská komise by měla přijmout daleko přísnější a odvetná opatření, než přijala, včetně zvážení vyhoštění ruských diplomatů, o které jsme kvůli ministru vnitra a tehdy zahraničí Janu Hamáčkovi nepožádali.“ – dodává už konkrétně Zdechovský.

„Evropa je pro Rusko strategický obchodní partner. Pro Evropu i Česko už Rusko strategickým partnerem už není. Na druhou stranu má Rusko obrovský potenciál, jsou strašně šikovní. Kdyby nebylo Krymu, kdyby nebylo války na Ukrajině, tak si myslím, že investice ze strany Evropy v Rusku jsou obrovské.“ – podotýká Tomáš Zdechovský.

Celý rozhovor si můžete prohlédnout zde.