Hledat
|

Sen na stavbu Kostela Nejsvětější Trojice v Neratovicích se stává pomalu skutečností. Projekt získal stavební povolení!

Tiskové zprávy   |  15.06. 2021

Neratovice – Město proslavené chemickým průmyslem a panelákovou zástavbou by se zanedlouho mohlo pyšnit architektonickým skvostem v podobě nového Kostela Nejsvětější Trojice a pastoračního centra Kardinála Josefa Berana. Městský úřad udělil stavební povolení projektu, který by se měl stát důstojnou dominantou šestnáctitisícového města ve Středočeském kraji.

Pro zahájení stavby je potřeba vstupní částka 15 miliónů korun. Část z těchto peněz získá Římskokatolická farnost Neratovice prodejem nemovitostí, zbytek pokryjí dary. „Všem dárcům tímto děkujeme za štědrou podporu a prosíme, aby nadále neratovickému kostelu zachovali přízeň,“ říká dobrovolnice Veronika Mokrejšová, která se stará o fundraising pro výstavbu kostela.

Komunisté založili Neratovice v roce 1957 jako město bez kostela záměrně. V dnešní době místo pro setkávání lidí a pořádání společensko-kulturních akcí chybí jako sůl. Zázemí kostela bude ale k dispozici pro aktivity všech lidí z okolí. Stavba je ideální pro pořádání koncertů, výstav a svateb, okolní hřiště a zážitková stezka se mohou stát místem rekreace. Kostel tak bude živým místem pro setkávání lidí dobré vůle.

„Je to naprosto skvělá zpráva pro všechny obyvatele Neratovic, kteří budou mít konečně krásné a důstojné multifunkční centrum nejen pro plánování společenských a kulturní aktivit. Samotný kostel bude jedinečnou stavbou, na kterou se budou jezdit dívat lidé z celé republiky. Moc se na to těším,“ komentuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který stavbu kostela a pastoračního centra dlouhodobě podporuje.

Architektonický unikát

Architekt Zdeněk Fránka navrhl kostel ve tvaru lodě, která má symbolizovat Noemovu archu. Kostel bude zasvěcen Nejsvětější Trojici a už teď mnozí uvádí, že se stane vyhledávanou kulturní a architektonickou památkou.

Adam Baštinec