Hledat
|

V EU se teď hodně šetří

Aktuality   |  06.05. 2020

Mladý lidovec Mikuláš Vochozka mi poslal velmi zajímavé dotazy k současné situaci okolo koronaviru, EU i přicházející ekonomické krizi. Nejen, že jsem mu odpověděl, rozhodl jsem se vše i touto formou zveřejnit. 

Tomáš Zdechovský 

Celá tato situace je svou vážností naprosto unikátní, a proto ani není zcela jasné, jak se mělo, má a bude muset zakročit. Ze svojí pozice europoslance, jak vnímáte opatření a kroky EU v rámci boji proti COVID-19?
Souhlasím s tím, že situace je unikátní, což se projevilo i na tom, že každý stát na to reagoval po svém. Lépe na tom byly státy, které už nějaké epidemie v minulosti zažily. Konkrétně třeba Taiwan, Singapur, Japonsko, Jižní Korea, kde se museli vyrovnávat se SARS a věděli, že Číně se příliš nedá věřit. EU z mého pohledu reagovala dobře ve faktické rovině, ale totálně selhala v komunikaci. Už na konci ledna totiž byly podniknuty kroky ke koordinaci, společným nákupům, výzkumu nemoci a co vše jen prakticky nulové kompetence EU ve zdravotnictví dovolili. Téměř nikdo to ale nevěděl a přebila to ruská, čínská, někde i kubánská propaganda – viz https://www.zdechovsky.eu/aktuality/gregor-and-zdechovsky-dezinformace-a-covid-19-moderovany-videorozhovor.

Jak byste popsal kroky české vlády? Popřípadě jak byste na místě premiéra postupoval.
Obecně jsem souhlasil s karanténními opatřeními, protože karanténa prostě je nejlepší způsob, jak epidemie dostat pod kontrolu tak, aby se nezhroutil zdravotnický systém. Jinak bych se rozhodně choval k českým firmám a dodavatelům, kde bych dělal maximum pro soběstačnost. Dále bych nechtěl vše vést ve stylu „vše jen já sám, jen já jsem váš zachránce“, chtěl bych tým odborníků z více oblastí, nejen jednoho epidemiologa a postupoval podle zákona. Důležitá by byla i komunikace, která teď byla všechno jiné, než jasná, transparentní a adekvátní. Jednal bych i s opozicí a odpustil si proti všem výpady ve stylu, že všichni musí jen držet pusu a krok, jinak „netáhnou za jeden provaz“ apod.

Myslíte, že celá tato pandemie je pro EU zkouškou, kterou by možná ani nemusela ustát?
Pro EU to rozhodně zkouškou je, to ale byla i ekonomická krize okolo roku 2009, dluhy Řecka a Itálie, migrační krize – a ta EU tu stále je. Sám spoustu věcí kritizuji, ale pořád mi výhody převažují nad nevýhodami. Záleží ale na lidech, když v EU budeme mít dobré a aktivní politiky, ještě všechno půjde otočit. Pokud se spíše prosadí různí zastánci levicových ideologií, kvót, povinné solidarity, nutných astronomických investic do nesystémových zelených opatření, tak to zvláště teď po krizi EU skutečně ustát nemusí a bude docházet k dalším exitům.

Pro spoustu lidí, karanténa znamenala finanční strádání. Kupní síla obyvatel se tedy snížila, podnikatelé mají ztráty a cestovní ruch je zmrazen na dobu neurčitou. Jak vidíte další vývoj ekonomiky.
Musí se začít masivně investovat a na místě budou i nějaké restrukturalizace – viz https://www.zdechovsky.eu/aktuality/zdechovsky-nyni-potrebujeme-zacit-masivne-investovat. KDU-ČSL navrhuje hlavně podporu rodin, protože ty jsou z 60 % tahouny ekonomiky.

Jaké je počínání EU v případě krize, která nám i celé Evropě podle ekonomů hrozí?
EU hledá peníze, kde může (viz https://www.zdechovsky.eu/aktuality/opatreni-eu-v-boji-s-pandemii-covid-19), hodně se šetří (viz https://www.zdechovsky.eu/aktuality/evropsky-parlament-hleda-kde-usetrit-ocekava-dalsi-vlnu-koronaviru) a hledají se cesty k nastartování ekonomiky. Vzniklo spoustu podpůrných programů a na dalších se pracuje.

Byla by česká ekonomika s eurem připravenější čelit krizi? Několik posledních týdnů a pravidelné výkyvy koruny svědčí dost o tom, že není tak silná, jak si namlouváme.
Podle mě byla. Spousta věcí by totiž byla jednodušší, hlavně pro české podnikatele, protože by byla pevně daná cena za jejich zboží a služby.

ČR dlouhodobě splňuje veškeré náležitosti na přijetí a je k přijetí eura také zavázáno od roku 2004. Proč se k tomu žádná vláda neodhodlala, přestože je to z dlouhodobého hlediska strategické rozhodnutí.
Není k tomu politická vůle. Osobně se až tolik nedivím, ta situace se kvůli dluhům Řecka a Itálie skutečně vyvinula a i já bych byl před zavedením pro celospolečenskou diskuzi.