Hledat
|

Vláda vyšla Babišovi vstříc. Premiér si zákon o skutečných majitelích ušil na míru, říká Zdechovský

Aktuality   |  02.06. 2020

Vláda premiéra Andreje Babiše schválila návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který má do českého práva zavést evropskou směrnici proti praní špinavých peněz, s takovou úpravou, která znejasní situaci kolem svěřenských fondů a jejich beneficientů, mezi něž patří právě premiér Babiš. Na celou věc upozornil pirátský poslanec František Navrkal. Deník FORUM 24 se zabýval možnými následky přijetí tohoto zákona a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) upozornil, že střet zájmů v Česku dosáhl takové úrovně, že by mohlo dojít k žalobě na Českou republiku.

Pirátský poslanec František Navrkal definoval pro deník FORUM 24 problém zákona, který bude schvalovat Poslanecká sněmovna, takto: „Největší problém je odstavec pět v paragrafu šest, který říká, že pokud je nějaká obchodní korporace, jakou je například Agrofert, ve svěřenských fondech a majitel je obmyšlený, jako je například Andrej Babiš, tak se na to neaplikuje domněnka podle odstavce tři, která říká, že skutečným majitelem podle právního uspořádání je mj. obmyšlený.“ Navrkal si myslí, že pokud by sporný odstavec byl vypuštěn, bylo by definitivně jasné, že Andrej Babiš je skutečným majitelem Agrofertu. „Jde o politickou zodpovědnost vlády, že něco takového prosazuje. Příliš mě to nepřekvapilo,“ dodal.

Podle Navrkala 5. evropská směrnice (AML) nezachází do takových detailů, aby způsobovala problém mezi Českem a EU. Opačný názor zastává europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „My jsme na to upozorňovali i ve zprávě z kontrolní mise. Musíme vědět, kdo je skutečný majitel. Je zjevné, že tento zákon si Andrej Babiš ušil na míru,“ řekl Zdechovský deníku FORUM 24 a upozornil na to, že pokračující střet zájmů Andreje Babiše může vést k žalobě na Českou republiku. „Tohle je příklad absolutního střetu zájmů,“ dodal.

Cílem je zakrýt vlastnictví Agrofertu

Vláda přijala zákon o evidenci skutečných majitelů, který je podle mého názoru v rozporu s evropským právem. Evropská směrnice si klade za cíl ztransparentnit a odhalit skutečné majitele obchodních korporací uložených ve svěřenských fondech. Záměrem je zabránit praní špinavých peněz. Novela, kterou vláda připravila, toto však nenaplňuje, protože bude umožňovat nadále zakrývat reálné vlastníky obchodních korporací umístěných ve svěřenských fondech. Jinými slovy: novela, která byla připravena, nenaplňuje účel transparentnosti, aby bylo zřejmé, kdo je konečným příjemcem zisku a peněz, které plynou z těchto společností. Novela pochází z rukou Babišovy ‚advokátky‘ Marie Benešové, která v rozporu s evropskou směrnicí vynechala ustanovení, že reální vlastnící obchodních společností umístěných do svěřenských fondů mají být zveřejňováni ve veřejném rejstříku,“ uvedl europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. 

„Cíl je jasný. Zakrýt to, že je Andrej Babiš reálným vlastníkem Agrofertu a že jej nadále ovládá. Andrej Babiš tvrdí, že Agrofert nevlastní a že je umístěn do svěřenského fondu. Všichni ale vědí, že tuto firmu nadále fakticky ovládá, a až skončí v politice, pak ji bez jakéhokoliv problému na sebe přepíše zpět,“ dodává bývalý předseda TOP 09.

Fakt, že je vládní postup přinejmenším podivný, potvrzuje i názor právníka Ondřeje Preusse z katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. „Domnívám se, že vládní návrh úpravy zákona o evidenci skutečných majitelů je nešťastný a zavádějící. Pokud je osoba beneficinetem svěřenského fondu, tak je z právního hlediska jistě ve střetu zájmů, pokud se jakkoliv rozhoduje o majetku vloženém do daného fondu. Na tom daná výjimka fakticky nemůže nic změnit. Evidence tedy nebude odpovídající. Projednávaná úprava je vlastně právní kličkou, která má danou skutečnost zamlžit,“ uvedl.

ČSSD byla proti

Vláda návrh zákona schválila v pondělí hlasy ministrů za Babišovo hnutí ANO. Předseda koaliční sociální demokracie Jan Hamáček ČTK napsal, že ministři ČSSD se při hlasování zdrželi. Babiš před jednáním kabinetu řekl, že se projednávání bodu nezúčastní.

Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoliv za vlastníka samotného holdingu a firem, které jsou jeho součástí. Podle kritiků mu ustanovení nahrává ve chvíli, kdy jeho střet zájmů řeší orgány Evropské unie. Babiš dlouhodobě odmítá skutečnost, že je ve střetu zájmů.

Hamáček na Twitteru uvedl, že ministři za ČSSD návrh nepodpořili. „Jsme přesvědčeni, že výjimka pro svěřenské fondy není potřeba a jde nad rámec příslušné evropské směrnice. O výjimce tak rozhodne Sněmovna svým hlasováním,“ napsal.

Ustanovení ohledně svěřenských fondů, které se týká i Babiše, kritizují opoziční strany či protikorupční iniciativy Rekonstrukce státu a Transparency International. Podle ministerstva spravedlnosti jde ale čistě o zákon, který do českého práva přenese požadavky unijní směrnice proti praní peněz a financování terorismu. V březnu kabinet přerušil projednávání návrhu mimo jiné kvůli výtkám, že materiál probírá v době nouzového stavu. Od té doby ho resort neupravoval.

Více na: https://www.forum24.cz/vlada-vysla-babisovi-vstric-premier-si-zakon-o-skutecnych-majitelich-usil-na-miru-rika-zdechovsky/