Hledat
|

Zdechovského seznam slabých ministrů: Rakušan, Síkela i Bartoš. Pochvalu obdržela ODS

Rozhovory a články   |  24.01. 2024

Šéf resortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) není špičkový ministr, jak se některá média snaží předkládat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj se v současné vládě nachází několik politiků, kteří jsou slabí, jelikož nechtějí nic produkovat. Kritikou Zdechovský nešetřil v případě vicepremiérů Víta Rakušana (STAN) či Ivana Bartoše (Piráti). Naopak pochválil některé ministry za ODS.

„Co reprezentuje STAN, je pro mě obrovské zklamání. Jozef Síkela není špičkový ministr, jak se některá média snaží předkládat. V době, kdy vrcholila energetická krize, si vzal delší dovolenou a vůbec nechodil do médií. Bylo to absolutně nezvládnuté, měl být odvolán. Já být premiérem, tak ho okamžitě vyhodím,“ řekl Zdechovský pro CNN Prima NEWS. Silným ministrem za Starosty podle něj není ani šéf resortu vnitra Vít Rakušan.

STAN nebyl jediným koaličním partnerem, kterého Zdechovský kritizoval. Lidovecký europoslanec pochybuje také o práci šéfa Pirátů a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. „Měl mít na starost digitalizaci. Ukažte mi, co se u nás s digitalizací za dva roky někam posunulo. Kdyby si Marian Jurečka nenajal tým expertů na svém ministerstvu, tak digitalizace na resortu práce vůbec neprobíhá,“ sdělil.

Chválu od Zdechovského si naopak vysloužili někteří členové vlády z ODS. „Máme tu ministry, kteří mě velmi příjemně překvapili. Například ministr dopravy Martin Kupka, který pracuje velice racionálně a otevřeně, či ministryně obrany Jana Černochová, která armádu opravdu nakopla. Na tomto resortu došlo k obrovskému pozitivnímu posunu vpřed,“ uvedl člen KDU-ČSL.

Lidovci mají v kabinetu na starost tři ministerstva – konkrétně resort práce, zemědělství a životního prostředí. Podle Zdechovského byl tento výběr, který vládní strana učinila během vyjednávání v roce 2021, ukvapený.

„Můžeme vinit i sami sebe, že jsme si v uvozovkách nechali dát portfolia, která nejsou silná a nesvědčí nám. Ministerstvo práce bylo vždy průserové. Jít tam ze zemědělství (Marian Jurečka byl ministrem zemědělství v letech 2014 až 2017, pozn. red.) bez předchozí zkušenosti? Nemyslím si, že to byl dobrý nápad. Markovi Výbornému by zase daleko víc slušelo ministerstvo školství než zemědělství,“ dodal Zdechovský s tím, že by byl daleko spokojenější, kdyby Jurečka vedl resort zemědělství a Výborný resort školství.

Zdroj: CNN Prima News

https://cnn.iprima.cz/zdechovskeho-seznam-slabych-ministru-rakusan-sikela-i-bartos-pochvalu-obdrzela-ods-422847