Hledat
|

Zdechovský: Jsme suverénní demokratická země, nemusíme se ptát Číny, zda smíme přivítat delegaci z Taiwanu

Rozhovory a články   |  26.10. 2021

Do České republiky o víkendu přiletěla taiwanská delegace složená ze tří ministrů, jejich náměstků a zhruba padesáti předních podnikatelů. Jde o největší obchodní návštěvu v ČR v historii obou zemí.

Rozesílali jsme dotazy na téměř všechna ministerstva a téměř všem politickým stranám, jak hodnotí tuto významnou návštěvu. Jediný, kdo na dotazy reagoval, byl tiskový mluvčí strany STAN. Jeho odpověď dostatečně ilustruje povolební mezidobí, ve kterém se právě všechny strany nalézají.

„V současné chvíli není vhodné, aby se naši budoucí koaliční partneři dozvídali o našich postojích z médií,“ napsal deníku Epoch Times mluvčí Tomáš Pergl. „Společné programové prohlášení, včetně oblasti zahraniční politiky pro nadcházející období, se teprve tvoří, proto, prosím, pochopte, že se nyní zdržíme komentářů do médií, dokud nebude finálně dohodnuto naše koaliční prohlášení.“

Výjimkou z tohoto pravidla je europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který jako jediný na položené otázky přímo odpověděl.

Jak hodnotíte návštěvu samotnou?

Považuji posilování obchodních, ekonomických a přátelských vztahů s Taiwanem za velmi důležité. Nesmíme zapomínat, jak nám Taiwan v době pandemie pomohl. České republice poslal desítky nedostatkových ventilátorů, desítky tisíc roušek a také linky na výrobu roušek. Jak se říká, v nouzi poznáš přítele. Proto je namístě je náležitě přivítat. Máme se od nich co učit. Co se týče zvládnutí pandemie, patří mezi premianty.

Jak hodnotíte tlak Komunistické strany Číny na Českou republiku, kvůli jejím přátelským vztahům s Taiwanem?

Tlaky se dají očekávat. Čína se tak chová ke všem zemím, které se snaží chovat přátelsky k Taiwanu. Důležité je necouvnout a stát si pevně za svým. Jsme suverénní demokratická země, která se nemusí ptát na svolení Číny, jestli může přivítat delegaci z demokratického Taiwanu. Prezident Zeman, který patří mezi příznivce Číny, je v současnosti hospitalizován a já nevidím nikoho, kdo by místo něj podporoval tlaky Číny vůči tomuto asijskému ostrovu.

Jak hodnotíte ohrožování ostrova čínským režimem (vojenské, ekonomické, kybernetické a další)?

Taiwan je pro Čínu zásadní trhlinou v územní celistvosti a také ideologickou hrozbou. Taiwan totiž dokazuje, že demokracie je „kompatibilní“ s čínskou kulturou a společností, a to se samozřejmě Číně nelíbí. Jako ohrožení pak vnímá posilování vlastní identity i vztahů Taiwanu s dalšími mocnostmi. Je naivní si myslet, že se Čína vzdá strategického ostrova, ale pevně doufám, že Taiwan setrvá ve své politice a vybude si jednou absolutní svobodu.

Zdroj: Epochtimes.cz