Hledat
|

Stáž v Evropském parlamentu

Máte zájem seznámit se zblízka s pestrým prostředím Evropského parlamentu? Účastnit se jednání o důležitých politických otázkách a poodhalit zákulisí každodenní práce europoslance? Stáž v naší bruselské kanceláři by mohla být ideální příležitostí!

Naplní práce stážisty je u nás hlavně sledování práce relevantních parlamentních výborů, organizační podpora pracovních aktivit týmu nebo také komunikace s médii a veřejností. Vařit kávu určitě nebudete, tu si u nás vaří každý sám. Stáž v našíkanceláři trvá zpravidla 3 – 6 měsíců a je placená tak, aby to pokrylo všechny náklady na život v Bruselu.

Děkuji všem za dosavadní zájem a těšíme se, až nám napíšete. A jestli ještě nejste rozhodnutí, můžete si níže přečíst zkušenosti těch, co už u nás stáž absolvovali.

European parliament
Ondřej Sojka

Ondřej Sojka

Leden 2020 - Duben 2020

Zaslat přihlášku do výběrového řízení do kanceláře europoslance Tomáše Zdechovského pro mě bylo velkou výzvou. Jako student druhého ročníku bakaláře, tudíž de facto maturant, jsem měl obavu z nedostatku kvalifikace. K mému velkému, a nutno říct nadmíru příjemnému překvapení jsem úspěšně složil všechny přijímací testy, a e-mail z Evropského parlamentu s potvrzením stáže jsem dlouhé desítky minut nevěřícně pročítal a hledal ono pověstné „ale“.

Dne 6. ledna jsem nastoupil na stáž v Evropském parlamentu do kanceláře koordinátora frakce EPP ve výboru CONT a místopředsedy výboru EMPL. Na rozkoukání nebyl čas, celý tým mě bez zbytečných odkladů vrhl přímo do víru parlamentní práce, o kterou od samého začátku věru nouze nebyla. Po stážistech je požadovaná vysoká míra profesionality, iniciativy, notná dávka kreativity a zejména vlastní zápal pro věc. Odměnou jim je neméně profesionální zacházení a pocit, že jsou doopravdy funkčním kolečkem toho promazaného stroje, kterým tato kancelář bez sebemenších pochyb je.

Zkušenosti, které mi stáž dala, v žádných knihách či učebnicích nezískám. Jsem proto nesmírně věčný, že jsem měl možnost zažít Europarlament na vlastní kůži. Tak dynamické pracoviště s tak různorodou a tolik zodpovědnou prací nikde jinde nenajdete. 

Petr Tomčiak

Petr Tomčiak

Leden 2020 - Březen 2020

V září roku 2019 jsem jako obvykle přemýšlel, jak si zpestřit vysokoškolské studium, jak získat nové zkušenosti a něco se naučit. Odpověď jsem našel na webových stránkách Tomáše Zdechovského – byla to nabídka stáže od ledna 2020. Po krátkém váhání jsem se poslední možný den přihlásil a na konci výběrového řízení jsem se dozvěděl, že poletím do Bruselu.

Přišel první pracovní den. Seznámil jsem se budovou Parlamentu a dostal jsem přístupové heslo a své pracovní místo. Tehdy to celé začalo. Až do konce mojí stáže nebyla chvíle, kdy bych se mohl nudit, nebo že bych nevěděl, co mám dělat. Spousta dokumentů k pročtení, příprava podkladů, či pozměňovacích návrhů, nebo každodenní vyřizování mailové korespondence. Práce bylo dost, ale jak se říká: „Když práce baví, je hned z půlky hotovo.“ 

Když zrovna nebyl pracovní den a také nepršelo, poznával a ochutnával jsem Brusel. Tady je nutno podotknout, že Brusel není město „pro dietáře“. S vůni hranolek, waflí a čokolády na každém rohu se, pokud nemáte silnou vůli, hubnout skutečně nedá. 

Čas utíkal nestandartně rychle a najednou byla stáž u konce. Během tří měsíců jsem se toho mnoho naučil a spoustu pochopil. Dostal jsem možnost pracovat jako integrální součást týmu a podílet se na skutečné práci europoslance. Jednoduše zkušenost, která vydá za několik semestrů ve škole.

Pavel Faus

Pavel Faus

Srpen 2018 - Prosinec 2018

V bruselské kanceláři Tomáše Zdechovského jsem jako stážista pracoval čtyři měsíce. Výraz pracoval se skutečně hodí, neboť mi pan Zdechovský i celý jeho tým umožnil plné zapojení do všech probíhajících aktivit. Jako opravdový člen týmu jsem měl možnost nahlédnout do tvorby evropské legislativy, účastnil jsem se řady setkání se zahraničními delegacemi, a také jsem pomáhal s přípravou projevů a písemných vyjádření publikovaných na stránkách pana poslance. Práce v kanceláři Tomáše Zdechovského rozhodně není jednotvárná a nejde o obsluhování kopírky! 

Rád bych také vyzdvihl profesionální, a zároveň přátelskou atmosféru celého týmu, díky které mi ani trochu nevadilo chodit do práce brzy ráno a vracet se občas skutečně pozdě večer. Kancelář zkrátka pracuje, dokud není splněno. 

Stáž bych určitě doporučil všem, kteří studují mezinárodní vztahy, evropská studia nebo politologii a mají zájem srovnat teoretické znalosti z učebny se skutečnou praxí v institucích EU. Kancelář Tomáše Zdechovského Vám toto srovnání skutečně umožní!

Victor Peter Corrado Cemus

Victor Peter Corrado Cemus

září 2020 - únor 2021

Čtyři týdny neplacené stáže, během které tak nanejvýš zjistím, jak funguje kávovar? To rozhodně nehrozí v kanceláři Tomáše Zdechovského! I když je kávovar důležitou součástí vybavení – obzvlášť během dnů, kdy se celý tým ani na chvilku nezastaví – naučíte se zde mnohem víc než na kdejaké jiné stáži. Sotva jsem v kanceláři strávil první dvě hodiny, už jsem doprovázel pana poslance na schůzi výboru. Okamžitě se tak stáváte plnohodnotnou součástí týmu.

Během pěti měsíců, které jsem mohl strávit v bruselské kanceláři, se mi naskytlo obrovské množství příležitostí učit se novým věcem, protože pan Zdechovský je jedním z nejaktivnějších europoslanců. Vždy je tady co dělat a mnohokrát se dostanete k důležitým úkolům a projektům, které vyžadují odpovědnost. Především jsem poznal praktickou náplň práce několika výborů a delegací EP.

I přesto ale o zábavu není nouze. Před vypuknutím druhé vlny koronaviru jsme organizovali také zábavné teambuildingové akce, abychom měli šanci se poznat i mimo práci. Každý, koho zajímá, jak se dělá politika v srdci Evropy, si najde své místo u pana europoslance Zdechovského a jeho bruselského týmu!

Máte zájem o stáž v Evropském parlamentu? Napište nám.